The Flag Of Israel - דגל ישראל
סוג פעולה : פעולה בשפה: עברית
גילאים 16 - 20
גודל קבוצה 15 - 30
משך הפעולה : 90 דקות
מטרות השיעור:
1. שהחניכים יחושו, ידעו ויבינו שלכל דגל יש ערך וסיבה שעומדים מאחורי צורתו ויצירתו
שהחניכים יבינו את צורת דגל ישראל, ומתוך כך יעריכו אותו יותר
מהלך הפעולה:
חלק א': [15-20 דקות]
(פעילות בקבוצות או ביחידים)
המדריך מספר כי הוחלט בעקבות היחס אל דגל ישראל בשנים האחרונות לשנות את צורתו, כדי למשוך את תשומת ליבם של הילדים, והנערים, שרגילים מהתקשורת הטלויזיה הפרסומות , להשתמש בצבעים יפים, במשיכת תשומת לב, וזקוקים לצבעוניות גם בנושא הדגל.
המדריך אומר כי ביקשו מאומנים שונים להכין דגלי ישראל , ויבחרו את הדגל הטוב ביותר. הוחלט כי ישאלו את בני הנוער שהרי הם צריכים לדעת בצורה הטובה ביותר עבור איזה דגל ירגישו הכי הרבה הרגשת כבוד והערכה. ולכן כל תנועת נוער תאסוף את החלטת הקבוצות שלה ובסוף יבחר הדגל שרוב בני הנוער טוענים כי משך את תשומת ליבם.
המדריך יכול להכין דגלים שונים בבית , או להשתמש בדגלים המצ"ב , ניתן למצוא דגלים נוספים באתר: http://www.israel.co.il/dgalim.asp
כל חניך יגיד באיזה דגל הוא בוחר ומדוע, והקבוצה צריכה להגיעה להחלטה בנושא.
ציוד: דגלים שונים עבור מדינת ישראל.
חלק ב': [5 דקות]
שואלים את החניכים מה היה חשוב להם שיופיע בדגל, צבעים מסוימים, צורות מסוימות...ובסוף שואלים אז למה עד היום היו בדגל את הצבעים תכלת ולבן, ואת הצורות 2 פסים ומגן דויד. המדריך יכין כרטיסים שכתוב עליהם : מגן דויד, 2 פסים, תכלת ולבן.
המדריך יניח את הכרטיסים על רצפת החדר וישאל את החניכים מה זה??? למה זה???
ציוד: כרטיסים עם הביטויים: מגן דויד, 2 פסים, תכלת ולבן.
חלק ג': [10-15 דקות]
המדריך יחלק דף עם מקורות על דגל ישראל, ניתן להשתמש גם במקורות אחרים, ויצבע לכל חניך חלק אחר בדף, וכל חניך בתורו יקרא חלק.
ציוד: דפים צבועים עבור כל חניך
חלק ד': (לא חובה אם נשאר זמן) (15-20 דקות)
ניתן להראות את התמונות המצ"ב, דוגמאות לשימוש במגן דויד במהלך ההיסטוריה, וכל תמונה להראות את הגאווה שיש בה , בכל מקום ובכל זמן היהודי יודע להתקשר למקור שלו.... המגן דויד: הצורה האלוקית שנוצרה מקשה אחת בידי אלוקים.
ניתן להראות גם את הכתבה המצ"ב, שוב ראיה של גאווה בדגל שלנו.
ציוד: תמונות עם שימוש במגן דויד
חלק ה': (לא חובה אם נשאר זמן) (15-20 דקות)
התעמקות בטלית, המדריך מחזיק את הטלית בידיו ושואל החניכים מי רוצה להראות איך מתעטפים בטלית.
ואז הוא שואל אותו , למה אתה מתעטף בטלית מאיפה בא הרעיון הזה? מה המקור? אפשר לתת לחניכים לשאול גם שאלות נוספות בנושא.
אח"כ המדריך מחלק דף בנושא הטלית, לכל חניך כאשר לכל אחד מהחניכים מסומן חלק אחר בצבע , והמדריך עם החניכים קוראים את הקטע כל חניך את החלק המסומן אצלו.
ציוד: טלית, הדף המצ"ב בנושא טלית צבוע עבור כל חניך.
חלק ו': סיכום (5-10 דקות)
ניתן להראות תמונה של דגלים מכל המדינות, או להחזיק דגל ישראל ביד , ולומר לכל מדינה יש דגל משלה, שבה להביע את המטרות והרצונות שלה.
דגל ישראל (המדריך מניף אותו) קיבל את צורתו מהשפעת הטלית, שני פסים תכלת, מראה על קדושתו, כמו שהטלית קדושה כך גם הדגל קדוש.
באמצע הדגל יש צורת מגן דויד , סממן יהודי לאורך כל הדורות, שע"פ חוקרים מקורו מהמנורה שהייתה במשכן, כפתור ופרח, פרח זה הוא פרח שצורתו היא מגן דויד, והרי המנורה נעשה מקשה אחת בידי אלוקים, כך שצורת המגן דויד היא ממש יצירה אלוקית. ולא סתם חיבור של 2 משולשים שווה צלעות זה על גבי זה.
סטטיסטיקות:
נצפה: 3413
הורד: 781
האם הורדתם פעולה זו ויש לכם במה לשתף אחרים?
זה המקום!