Who Am I? - מי אני? או נפש האדם
סוג פעולה : פעולה בשפה: עברית
גילאים 10 - 12
גודל קבוצה 10 - 30
משך הפעולה : 45 דקות
מטרה: שהתלמיד יבין שעיקר האדם הוא לא הגוף אלא מה שבתוכו – הנפש.
בס"ד
מי אני ? מערך על הנפש / מיטל שוורץ סינסנטי
מטרה: שהתלמיד יבין שעיקר האדם הוא לא הגוף אלא מה שבתוכו – הנפש.
פרטים טכניים:
גיל התלמידים: כיתות ד-ו.
משך, זמן הפעולה: 45 דקות, יום חול.
גודל הקבוצה: 30 -10 ילדים.
מקום הפעילות: חדר.
אמצעי עזר:
שקית ניילון שקופה ללא חורים.
חומרים (סבון כלים, קמח, סוכר, תבלינם – מלח, מים חול וכדומה.
הסיפור "ציפור הנפש" + תמונות מהסיפור.
4 דפי עבודה על שכל, רגש, רצון ודמיון לארבעת הקבוצות.
הספר "הארי פוטר השלישי" (עמ' 254).
שלבים:
- כתיבת נושא השיעור על הלוח.
- מה תלמיד רואה כשמסתכל על חברו.
- ניסוי – שקית עם חומרים.
- דיון.
- הסיפור – "ציפור הנפש".
- סיכום קצר.
- 4 חלקים בנפש. דפי עבודה בקבוצות.
- קטע – הארי פוטר.
- סיכום.
מהלך מפורט:
כתיבת נושא השיעור על הלוח- כותבים על הלוח בגדול את נושא השיעור – מי אני?
מה תלמיד רואה כשמסתכל על חברו- קוראים לאחד הילדים, מבקשים ממנו להסתכל על חברו ולומר לנו מה הוא רואה. מן הסתם הוא יענה: עיניים, אף, פה, שיער, ידיים וכו'...
ניסוי- שקית עם חומרים – "תזכרו טוב את מה שהוא אמר. עכשיו אנחנו רוצות לערוך ניסוי".
מעמידים על השולחן כל מיני חומרים: סבון כלים, סוכר, מלח – תבלינים, קמח, חול, מים וכדומה. לוקחים שקית ומכניסים לתוכה את החומרים. קושרים את השקית, מנערים אותה, מועכים אותה, דרכים עליה וכו'. שואלים את הילדים: "מה אתם רואים? מה זאת השקית הזאת?" הם יענו: איכס, מגעיל, עיסה, חומרים מעורבבים... שואלים אותם: "האם זה אנחנו?? האם האדם הוא סה"כ ערבוב של כמה חומרים? זה הכל?! כמו ש___ אמר על___: אף, אוזניים, פה, עיניים, ידיים. קצת וורידים, דם, עצמות, מכוסה בעור."
דיון – מנהלים איתם דיון קצר.
הסיפור – "ציפור הנפש" – מספרים את הסיפור "ציפור הנפש" מלווה בתמונות.
סיכום קצר – ברור שאנחנו לא רק ערבוב של חומרים כמו השקית, כולנו מבינים ומרגישים שיש בנו משהו הרבה יותר עמוק. למשהו הזה אנו קוראים נפש. הגוף זה רק מה שאנחנו רואים כלפי חוץ, כשמסתכלים, אבל הנפש היא קיימת בפנים, בתוכנו ולמרות שאנחנו לא רואים אותה אנחנו יודעים שהיא קיימת והיא בעצם העיקר ולא הגוף!!
4 חלקים בנפש: דפי עבודה בקבוצות – שואלים את הילדים: "מה יש לנו בנפש?" רגשות, רצונות, מחשבות וכו'. "אנחנו רוצים עכשיו ללמוד קצת על מה שיש לנו בנפש. ניקח 4 חלקים חשובים שיש לנו בנפש ונלמד עליהם: רגש, שכל, רצון ודמיון." מחלקים את הכיתה ל- 4 קבוצות. כל קבוצה עובדת על מרכיב אחד של הנפש, כשהמטרה היא שכל קבוצה תגלה משהו שקיים בנו ממש, למרות שאנחנו לא רואים אותו. אחר כך כל נציג מקבוצה יציג אותו לכל הכיתה.
דמיון: כל אחד מקבל דף שעליו מצויר קו כלשהו, צורה, התחלה של ציור (הם מקבלים את אותו קו בדיוק). הם צריכים להמשיך את הקו לציור ממש. (נותנים לעשות כמה ציורים מכמה צורות שונות).
שכל: כל אחד מקבל דף של חידות קלות ואותו הם צריכים להשלים.
רגש: כל אחד מקבל דף עם מקרים. הוא צריך לרשום בכל מקרה מה הוא היה מרגיש (עצב, שמחה, התרגשות, בדידות...).
רצון: כל אחד מקבל דף שעליו רשומים הרבה רצונות. הוא צריך לדרג את הרצונות על פי רצונו האישי.
בוחרים נציג מכל קבוצה שיסביר לכיתה על מה הוא עבד ומה הוא עשה. ביחד איתו מגיעים למסקנה שוודאי שלא היד עשתה את הדף מעצמה, אלא השכל/ רגש/ רצון/ דמיון הם שהנחו אותה.
קטע: הארי פוטר – מקריאים קטע מהארי פוטר שמדגיש את העניין של חשיבות הנפש
(ספר 3, עמוד 254).
סיכום :
ראינו שיש לנו נפש שמורכבת מארבעה חלקים (רגש, שכל, רצון ודמיון). הבנו שהנפש היא החשובה והעיקרית – היא בעצם אנחנו – ולא הגוף! היא שמייחדת כל אחד ואחד והופכת אותנו להיות מיוחדים ושונים אחד מהשני (כי הרי בגוף כולנו אותו דבר). חשוב מאוד שלפני שנדבר על המון נושאים חשובים, קודם כל נזכור ונבין מי אנחנו!
» הכל > חגים ומועדים > ימי תשובה (אלול - תשרי)
סטטיסטיקות:
נצפה: 6136
הורד: 935
האם הורדתם פעולה זו ויש לכם במה לשתף אחרים?
זה המקום!