Barechi Nafshi - ברכי נפשי

Detalles del archivo:

Tipo de recursos: Peula Idiomoa: Hebrew

Edad 10 - 15

Cantidad de participantes en el grupo 5 - 30

Tiempo estimado: 45 minutos

Más detalles...

Descargar

barch.doc (11 KB)

 
Comentarios y criticas 

Stats:
Vistas por tiempo: 12726
Descargadas por tiempo: 2508

Rated 440 times
Add this file to your personal library.

Haben Sie diese Datei heruntergeladen und haben Sie etwas zu teilen?
Hier ist der Ort!



Objetivo del recurso

מטרה :

החניכים יזהו את מעשיו של הקב"ה בתוך הבריאה , וילמדו להודות לו על כך.


Contenidos de los recursos

ברכי נפשי

 

מטרה :

החניכים יזהו את מעשיו של הקב"ה בתוך הבריאה , וילמדו להודות לו על כך.

 

מהלך הפעולה :

 

1). כל חניך צריך לחשוב ולהמציא מכונה מתוחכמת שתוסיף לחייו יעילות ונוחות. 

כמו לדוגמא : מכונה שתכין שיעורי-בית , מכונה שתגיש שוקו , וכדו' ...

החניכים צריכים לרשום את הרעיונות שלהם .

(כמובן , לא לשכוח לחלק לחניכים דפים ועטים ...)

 

2). המדריך יאסוף מהחניכים את הדפים עם הרעיונות ,

ויקריא בעילום שם  כל-אחד מהפתקים .

החניכים יצטרכו לזהות מי המציא כל-אחת מן המכונות .

 

3). בשלב זה אנו רוצים להראות לחניכים את התחכום שבבריאה , על-ידי הצגתו של הטבע , כמכונה מופלאה .

המדריך יבצע ניסוי טבע  שירשים את החניכים  (הצעות לניסויים בסיום הפעולה)  ,

וישאל את החניכים מי  המציא את המכונה הזו ?

 

4). עורכים דיון :

  -  מי האחראי  לכל הטכנולוגיה של ימינו ?

  -  באילו עוד מצבים אנו שמים לב לדברים הנפלאים שיש בטבע ?

  -  האם אנחנו מודעים מספיק , לכך שהקב"ה עומד מאחורי פלאי הטבע ?

 

5). תולים בחדר תמונות נוף ( אפשר לקחת מלוחות שנה , וכדו'... ) .

מתחת לתמונות תולים דפים ריקים .

מבקשים מהחניכים להסתובב בחדר להסתכל על התמונות ולרשום את מה שהם מרגישים , כשהם רואים את התמונות .

- מקריאים את מה שהחניכים כתבו .

 

6) . נגשים לאחד החניכים ואומרים לו שהצוות הדרכה החליט להעניק לו מתנה (נותנים לחניך סוכריה , מסטיק וכו')  כמובן שהחניך יאמר "תודה"  (ואם לא - מצבנו חמור)

באמצעות הדגמה זו נראה לחניכים שהאדם מטבעו מודה על מה שהוא מקבל , ועל כן צריך להיות לנו פשוט ומובן שעלינו להודות לבורא עולם על כל הדברים הנפלאים שהוא מעניק לנו .

 

לסיכום :

ניתן לחלק לחניכים את השיר "תודה" של חיים משה .

 

 

 

 

דוגמאות לניסויי טבע

 

  בועות, בועות

 

אתה זקוק ל:

 

1. כוס מים

1. כוס סבון נוזלי

1. כוס גליצרין (קנה בבית מרקחת)

תבנית אפייה גדולה

קולב מתכת או חוט ברזל קשיח

 

מה לעשות:

 

ערבב את המים, את הסבון הנוזלי ואת הגליצרין בתוך כך. שפוך את התערובת לתוך תבנית האפייה. כופף את חוט הברזל כך שתקבל צורה סגורה - לולאה, ריבוע, או מעגל - בתוספת ידית. זו תהיה מסגרת הבועות שלך. הטבל את המסגרת בתוך תערובת הבועות ומשוך אותה החוצה לאט, באלכסון, כך שעל פניה יתמתח קרום של נוזל. בידך האחת, טלטל את המסגרת באוויר, ודחוף אותה בחוזקה כדי לשחרר בועת ענק (כדאי לבצע את כל התרגיל הזה מחוץ לבית. הבועות המתפוצצות משאירות לא מעט לכלוך).

 

הסבר:

 

בועת מים שאין בה סבון מתקיימת במשך חלקיק שנייה בלבד. אורך החיים לש בועת סבון גדול בהרבה. בבועת סבון יש הרבה יותר ממה שאתה מעלה על הדעת. בועת סבון היא בועת מים, המכילה סבון מרוכז בשטח - הפנים הפנימי ובשטח - הפנים החיצוני שלה. מולקולות הסבון מקטינות את המתח הרגיל של שטח פני המים - את הנטייה של מולקולות המים להימשך זו אל זו כתוצאה מכך, מולקולות המים יכולות להיפרד זו מזו במידה המספיקה להן ליצור בועה, שזמן חייה ארוך יותר. הגליצרין מסייע לסבון שבשטחי הפנים של הבועה לעכב או התאדות המים - ואת התפוצצות הבועה.

 

 

 

 

 

 

 

חשמל סטטי

 

אתה זקוק ל:

1 מסרק

1 ניילון (שקית)

פלפל שחור

פיסות נייר

כדור פינג-פונג

מעט מים

 

מה לעשות

 

חכך מסרק בפרווה, במשי, בניילון או בצמר ובדרך הזו הענק לו מטען חשמלי שלילי. החזק אותו ליד עצמים שנעים בקלות, וראה מה יימשך אליו. נסה למשוך טיפת מים מברז. גרגרי מלח ופלפל, חרוזים, כדור פינג-פונג, פיסות נייר, שערות מראשך, וכל דבר אחר שעולה על דעתך.

 

הסבר:

 

המסרק קולט אלקטרונים מן הבד וצובר על פניו מטען חשמלי שלילי. כשאתה מחזיק את המסרק בקרבת העצמים, המטען השלילי הזה דוחה חלק מן המטען השלילי המצוי בעצמים. בעקבות זאת מצטבר בעצם עצמו מטען חשמלי חיובי. מכיוון שמטענים חשמליים שליליים וחיוביים נמשכים אלה לאלה, העצם ימשך אל עבר המסרק. קולות הנפץ הזעירים, העשויים להישמע בהזדמנויות הללו, הם ניצוצות שנוצרים על ידי חשמל סטאטי.

 

לרחף באוויר

 

אתה זקוק ל:

 

מכשיר לייבוש שיער (פן)

 

שלושה כדורי פינג-פונג

 

מה לעשות?

 

כוון את המכשיר כלפי מעלה והפעל את זרם האוויר הקר. שים שניים - שלושה כדורי פינג-פונג בתוך זרם האוויר ו...זהו זה! הכדורים יישארו במרכזו של זרם האוויר העולה.

 

 

 

 

 

 

הסבר:

 

 הרוח עוקרת את הכדורים ממקומותיהם ומאזנת אותם באוויר במנוגד לכוח - הכבידה, המושך אותם כלפי מטה. מה מונע מהם לעוף לצדדים? החוק של ברנולי. זרם האוויר המהיר מוקף באוויר עומד. הלחץ שזרם האוויר המהיר מפעיל עליהם כלפי חוץ קטן מן הלחץ שהאוויר העומד כלפי פנים מפעיל עליהם. אם אחד הכדורים נדחק אל עבר השוליים של זרם האוויר, האוויר העומד הודף אותו בחזרה אל עבר מרכז זרם האוויר.



Visitor Comments: