Bnei Akiva Olami
 
Center for Religious Affairs
Select Language:
Show me -
resources in this language only
All resources

 

Resource Details

Zeffat & Tiberias - צפת וטבריה

Thank you! We have recorded your rating for this resource.

Comments & Reviews

Stats:
Viewed: 3502
Downloaded: 863
Rate it: 1 2 3 4 5 (rated 363 times)

Downloaded the Resource and have something to share? Have any questions for the folks who have already used this resource?
This is the place!

File details:

Resource Type: Peula in: Hebrew

Age 10 - 16

Group Size 20 - 30

Estimated Time: 60 minutes

Further Details...

Download

צפת וטבריה.doc (85 KB)

 


Resource Goal

צפת:

מטרות:

#להכיר להם את אחת מערי הקדש. לגרום להם לרצות להגיע לבקר שם באמת.

#התלמידים יחוו את התחושה שבצפת ובכל מקום - הדברים מנוהלים ע"י כוחות עליונים.

חשוב שיהיו דיבורים של הווה. ("דברים קורים פה בעיר") כדי שלא ייווצר מצב שהיא תהפוך לעיר של פעם. אנחנו משתמשים בשיעור בעבר, אבל הילד חווה אותם בהווה. הוא יראה שגם כיום ה' מנהל את העולם.

טבריה

מטרות:

הילדים יכירו את טבריה, וילמדו כי זוהי עיר שחיה פעם וחיה כיום. מקור המים גרם לה להיות בעבר ובימנו עיר שוקקת חיים, תיירים ומלונות.


Required Props & Materials
ניספחים.

Resource Contents

צפת:

מהלך:

ישראל והתרמיל פותחים את השיעור בסיפור הזוי על איך שהם רצו להגיע לטבריה והגיעו לצפת "במקרה".

 הם מגיעים לסמטת משיח ופוגשים שם את הזקנה, והיא מספרת להם את הסיפור.

הם ממשיכים ללכת ומגיעים כל פעם "במקרה" למקומות אחרים, שאותם אנחנו מזהים בעזרת תמונות.

המקומות: בית הכנסת, הדוידקה ובית הקברות. (את סדר המקומות אפשר להחליף תוך כדי שיעור לפי המצב רוח, העיקר לא לשים את בית הקברות בהתחלה, מכיוון שאנחנו לא רוצים שצפת תהפוך לעיר של פעם..)

בית הכנסת:

גדולים: מספרים את הסיפור שלו. (מצורף)

קטנים: מגיע הגבאי/ האחראי של הבית כנסת ואומר לכולם בלחץ להיכנס מתחת לשולחנות כי יש רעידת אדמה. אחרי שהם יוצאים מספרים את הסיפור של הבית כנסת.

הדוידקה:

גדולים: מציגים להם את הנתונים של המלחמה, ואת כל הדברים שהיו להם (או יותר נכון לא היו) ומראים איך ממש לא היה להם סיכוי. ואז מספרים שכל הערבים ברחו, ולא הצליחו לכבוש את צפת. שואלים את הילדים ונותנים להם להעלות רעיונות יצירתיים מה בעצם קרה. אח"כ מספרים להם את הסיפור הניסי שהתחולל

קטנים: מספרים את הסיפור.

בית הקברות:

מתחיל עם קטעון קישור כדלהלן: מה? הגעתי לבית קברות? מה אני עושה פה? למה הגעתי לכאן? אם הגעתי זה אומר שיש סיבה. בואו נראה מה אפשר ללמוד מכאן. ילדים, תעזרו לי לחפש.

מחלקים לילדים תפזורות עם שמות של המון צדיקים שקבורים שם. אחרי שהם מוצאים מתפעלים מכמות הצדיקים, ומרחיבים להם על שניים.

רבי יוסף קארו: מחבר השולחן ערוך, אלו הלכות שכל עמ"י הולך אחריהם.

האר"י: לימד אותנו את המשמעות והעומק של הדברים.

טבריה:

מהלך:

ישראל: רגע, אני בכלל צריך להגיע לטבריה. לצפת הגעתי רק ב"מקרה".

* פותחים בחדשות. במהדורה מדווחים בהתלהבות על כך שמפלס הכנרת עלה.

* דיון עם הילדים- מה כ"כ מיוחד בכנרת? למה מדווחים בחדשות על כך שהיא עלתה כמה ס"מ?

(ייחוד הכנרת- היא תלויה בה', מעבירה מים לרוב חלקי ארץ-ישראל, מעבירה מים לנחל הירדן, מים מתוקים- בשונה מים-תיכון).

* מספרים לילדים שעל טבריה אומרים שהיא "טבורה של ארץ ישראל". כשהתינוק נמצא בבטן אמו-חבל הטבור מעביר את המזון לעובר. ככה גם הכנרת שנמצאת בטבריה- היא מעבירה מים לארץ-ישראל.

 

בזכות הכנרת הגיעו לטבריה בעבר ומגיעים אליה גם כיום. בזכותה יש בטבריה הרבה בתי-מלון ותיירות.

וגם פעם. .חיו בה אנשים. .והתרחשו בה הרבה דברים

 

·       מספרים את הסיפור על ר' מאיר בעל הנס.

·       שרים שיר על הכנרת.

 

למדנו היום על שתיים מערי הקודש- צפת וטבריה. שנזכה להרגיש את קדושת ארץ ישראל באמת. (אמן!)


Resource Comments

ניתן למצוא את כל הנספחים הנדרשים בקובץ המצורף.



Related Resources can be found under:
» All > Jewish Holidays > Israel's Independance Day